Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
 [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu 

Czy pomysł Ci się podoba?
Słownik - tak. 43%  43%  [ 30 ]
Słownik - nie. 9%  9%  [ 6 ]
Czat - tak. 40%  40%  [ 28 ]
Czat - nie. 9%  9%  [ 6 ]
Razem głosów : 70

 [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu 
Autor Wiadomość
Chodząca legenda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Kwi 2011, o 03:06
Posty: 2255
Miejscowość: Wawa
Podziękowano: 216 razy
Otrzymanych podziękowań: 865 razy
Nick w grze: Szymdaro
Odpowiedz z cytatem
Post [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Chciałbym zaproponować pewną zmianę dotyczącą funkcjonowania słownika w grze, który zastępuje błędnie napisane słowo poprzez "kupię słownik" oraz bardziej rygorystyczne karanie.

Pierwsza sprawa to dodanie do listy słów, w których pisowni występuje ą lub ę, a zastępowane jest przez gracz przez om, em, en i inne podobne fragmenty słów. Przykładowo bendom, pójdom, chcom, tobom itp.

Druga innowacyjna zmiana to wprowadzenie automatycznego karania graczy grzywną w złocie w przypadku, gdy błędnie napisany wyraz zastąpiony zostanie poprzez ów zwrot "kupię słownik". Mam nadzieję, że można coś takiego zaprogramować, aby złoto było automatycznie usuwane z postaci, skoro działa taki skrypt pobierający złoto w gildiach.

Proponuję symboliczną kwotę: poziom gracza * 100.

Celem jest zmobilizowanie graczy do przestrzegania regulaminu, w szczególności punktu:
5. Na czatach obowiązuje język polski, z zachowaniem jego poprawnej i klarownej formy.

Przy okazji usuwane z serwera będzie złoto, na czym administracji bardzo zależy, w minimalnych ilościach, jednak zawsze to coś :)


Inną związaną z tym sprawą jest karanie graczy przez moderatorów za rażące błędy zgodnie z punktem:
7. Za pisanie łamaną polszczyzną bądź zawierającą dużą ilość błędów ortograficznych, nałożona może zostać minimalna kara regulaminowa tj. ostrzeżenie bądź warn.

Z moich obserwacji oba punkty są bardzo często łamane bez konsekwencji. Proponuję zwiększyć częstotliwość karania zgodnie z tym punktem tylko warnami poprzez nie stosowanie ostrzeżeń. Za każdy błędnie napisany wyraz, którego automatyczny słownik nie wychwyci warn, za 3 warny knebel na godzinkę. Cel jak poprzednio to zmobilizowanie graczy do pracy nad poprawną polszczyzną oraz co związane z kneblami oczyszczenie czatów z patologii, której obecnie jest mnóstwo, aż oczy bolą i czytać się odechciewa.

Jeśli taka zmiana zostanie wprowadzona, to nawet zupełnie charytatywnie pomogę pilnować czatu i z dziką satysfakcją będę wrzucać setki knebli :twisted: Oby tylko można było dalej ignorować graczy :P

Dorzucam ankietę z wielokrotnym wyborem odnośnie obu pomysłów, słownik odnośnie pierwszego opisanego, czat jako pomysł drugi.

Pozdrawiam

_________________
Mój kanał na YT

Życie jest jak szachy: albo posuwasz królową, albo bijesz konia.
Życie jest jak szachy: najbardziej żałujemy ruchów, których nie możemy cofnąć.
Prawdziwie wolnym człowiekiem jest tylko ten, kto nikogo nie kocha.


5 Kwi 2014, o 16:51

Podziękowali: Casanoova (5 Kwi 2014, o 21:14)
Profil WWW
Pogromca Valdaroga
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Maj 2011, o 03:07
Posty: 1229
Podziękowano: 78 razy
Otrzymanych podziękowań: 463 razy
Nick w grze: Gildartz
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Pomysł bardzo fajny, ja jestem na plus. Ale już teraz, jak człowiek próbuje poprawić kogoś, co robię dosyć często, jest wyzywany i obrażany. Jakby dawać kary za błędy, to ludzie by nienawidzili administrację bardziej, niż nienawidzą teraz (o ile to w ogóle możliwe). Chętnie bym temu przedsięwzięciu przyklasnął, ponieważ niektórzy naprawdę piszą na poziomie przedszkola... ale u graczy to nie przejdzie. Jak to ktoś kiedyś powiedział, kiedy go poprawiłem: "nie wchodzę tu myśleć tylko grac".

_________________
Image
Image
Image


5 Kwi 2014, o 17:03
Profil
Uczeń Heremona
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 Sie 2013, o 09:01
Posty: 544
Miejscowość: Piaseczno
Podziękowano: 626 razy
Otrzymanych podziękowań: 451 razy
Nick w grze: Szpitalnik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Podoba mi się zmiana ze słownikiem, a przede wszystkim wspomniane na początku rozszerzenie puli wyrazów cenzurowanych. Miło by było gdyby niestaranną czy wręcz celowo zniekształconą pisownię karano, ale cóż, grzywna to jednak, moim zdaniem, przesada. Gdyby rozszerzono pulę "kupię słownik" pojawiający się na miejscu co drugiego słowa byłby wystarczającą karą - i tak przecież nie sposób delikwenta zrozumieć więc siłą rzeczy sprawdziłby pisownię, aby jakoś się dogadać.
Trzeba też wziąć poprawkę na wiek graczy; sporo jest osób w wieku 10-12 lat, nie mówię, że dominują, ale jednak ich nie brakuje (co prawda rejestrując się jest coś na kształt oświadczenia o pełnoletności, lecz chyba nikt tego nie traktuje poważnie); przy "modzie" na dysleksję grzywny byłyby niepotrzebnym uprzykrzeniem najmłodszych graczy. Jak już wspomniałem, powiększenie puli wyrazów ocenzurowanych i karanie za spam "kupię słownik" byłoby moim zdaniem wystarczającym rozwiązaniem problemu.

_________________
Spoiler:


5 Kwi 2014, o 17:18
Profil
Taernijczyk z ekwipunkiem
Awatar użytkownika

Rejestracja: 1 Sty 2013, o 19:56
Posty: 24
Miejscowość: Radom
Podziękowano: 41 razy
Otrzymanych podziękowań: 77 razy
Nick w grze: Rrroma
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Ja także codziennie mam okazję czytać wypowiedzy ludzi, którzy nie wiedzą co to jest ortografia. Robią masę błędów i nie są za to karani. Być może robią to celowo, nie wiem. No, mnie aż coś zalewa jak ktoś pisze wypowiedzi typu "Pomorzesz zrobić q " albo "Moge pojsc z tobom?". Jest to naprawdę denerwujące. I zgadzam się z tobą, żeby wprowadzić coś w rodzaju pieniężnych kar dla graczy, którzy mają w nosie poprawną pisownię. Ale 100 golda x level to niezbyt dobry pomysł. Czyli jak mam 40 lvl, to będę płaciła po 4000 golda za każdy popelniony błąd? A więc osoby, które mają dopiero 2 czy 3 lvl będą do woli zaśmiecać czat, bo " to im nie przeszkadza i są dostatecznie bogaci, żeby sobie pozwolić na takie rzeczy". Dużo lepiej byłoby, gdyby istniały przedziały levelowe typu "gracze od 1 do 30 lvl placą 500 golda za błąd, gracze od 31 do 60 lvl placą 1200 , od 61 do 90 lvl 1800, a w górę to już po 2400. I to będzie według mnie lepszy pomysł. Jeżeli "kupię słownik" w dzisiejszych czasach nie pomaga, to wprowadzenie tej innowacji znacznie zmniejszyłby zapał analfabetów.

Ja jestem na tak.

_________________
Łączy nas jedno :
pragnienie powrotu do ojczyzny inspirowane bratobójczymi walkami nie mającymi prawdziwego sensu.

S2 <-- Rrroma 59 lvl , ( rycerz ) gildia FTT
S2 <-- Alena 42 lvl ( vd) ... nieaktywny


6 Kwi 2014, o 08:55
Profil
Błądzący w Tunelach

Rejestracja: 3 Cze 2012, o 10:33
Posty: 134
Podziękowano: 519 razy
Otrzymanych podziękowań: 276 razy
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Ja proponuję zamiast grzywny dać taki wesoły tekst. " Jestem nobem nie potrafię pisać" każde źle napisane słowo zastąpione takim zdaniem nauczy ortografii.
Kiedyś był link do strony z "hackami" do gry i napisanie go na globalu skutkowało podobnym zdaniem, które brzmiało +/- tak "Jestem nobem, który chce okraść Ci konto".

Do słownika proponuję dać również "plz, pliss, plis, pliz etc". Nie są to polskie zwroty, więc nie powinny być używane.

_________________
IImiejsce-jedyny 29lvl, który dobił 800powera
http://scr.hu/2s0/ullr3

Koniec gry 2017.04.19


6 Kwi 2014, o 09:23
Profil
Chodząca legenda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Kwi 2011, o 03:06
Posty: 2255
Miejscowość: Wawa
Podziękowano: 216 razy
Otrzymanych podziękowań: 865 razy
Nick w grze: Szymdaro
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Image

Nawet nie wiem jak to skomentować ... A codziennie takich przykładów jest mnóstwo.

_________________
Mój kanał na YT

Życie jest jak szachy: albo posuwasz królową, albo bijesz konia.
Życie jest jak szachy: najbardziej żałujemy ruchów, których nie możemy cofnąć.
Prawdziwie wolnym człowiekiem jest tylko ten, kto nikogo nie kocha.


7 Kwi 2014, o 13:50

Podziękowali: Nicolay (7 Kwi 2014, o 15:03)
Profil WWW
Pogromca Valdaroga
Awatar użytkownika

Rejestracja: 4 Cze 2011, o 20:32
Posty: 1947
Miejscowość: Wrocław
Podziękowano: 442 razy
Otrzymanych podziękowań: 514 razy
Serwer: Tolnor
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Jestem za tym żeby była automatyczna kara za 3x kupię słownik w ciągu godziny ( np knebel 60 minut).
Jestem przeciwny karaniu tego przez modów.
Trzeba by takiemu graczowi dać warna a potem dopiero przy recydywie knebel na 60 minut.
Błędów ortograficznych są tysiące na czasie zwłaszcza na kurze i modzi nic innego by nie robili jak ciągle warnowali i kneblowali.
Automatyczna kara jak najbardziej, kara od modów nie.

PS: Pod warunkiem, że naprawią wyraz rzeź (słownik traktuje pierwsze 2 litery jako błąd i wychodzi kupię słownikź).

_________________
Druid 129 i wciąż rośnie:) MO 134 nawalam z fireballa:D
100 level wbity 4.09.2014 :)
"Quis custodiet ipsos custodes?"
Morana ubita na 111 levelu. 21.05.2015 w składzie sh,bb,łuk,ryc...


7 Kwi 2014, o 14:50
Profil
Współpracownik Gnarla

Rejestracja: 26 Mar 2012, o 20:07
Posty: 228
Podziękowano: 92 razy
Otrzymanych podziękowań: 162 razy
Odpowiedz z cytatem
Post Witam
Szymdaro napisał(a):
Image

Nawet nie wiem jak to skomentować ... A codziennie takich przykładów jest mnóstwo.

Widać, że to celowy troll, nikt nie pisze aż tak..

To już jednak raczej jest nieświadome..


Proszę o wstrzymanie się od zbędnego wypisywania przykładów, a wyrazić własną opinię. Dla tego typu ss'ów masz inny topic.


Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.

_________________
piss.

https://www.youtube.com/watch?v=AN7ImRR6IHs



sub me


11 Kwi 2014, o 17:02
Profil
Współpracownik Gnarla
Awatar użytkownika

Rejestracja: 8 Gru 2013, o 16:40
Posty: 161
Podziękowano: 232 razy
Otrzymanych podziękowań: 77 razy
Nick w grze: Elfnocy
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
jest mowa o zastępowaniu ą i ę przez a ,e ,om ,on popularnym problemem jest fakt na google chrom w taernie ą kasuje cały wyraz :P da się to usunąć ale niewielu wie jak

_________________
"Nic nie jest bardziej niebezpieczne niż wróg,który nie ma nic do stracenia"
Dziedzictwo
"hy hy nowa krainka do nowych questów"-Togerd
"osobiście jestem przeciwko HH, ludzie wtedy zachowują się jak zwierzęta"-Seba11pl


11 Kwi 2014, o 20:35
Profil
Błądzący w Tunelach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 2 Mar 2012, o 21:22
Posty: 96
Miejscowość: Oxenfurt
Podziękowano: 109 razy
Otrzymanych podziękowań: 157 razy
Odpowiedz z cytatem
Post Re: [IDEA] Usprawnienie słownika, zmiana regulaminu czatu
Jestem jak najbardziej za obroną języka polskiego. Błędy pojawiające się na czacie często są tak kuriozalne, że nie sposób, bez głębokiego namysłu, zrozumieć co osoba, która pisała tekst miała na myśli. Mimo to nie zgadzam się z propozycją Szymdaro.

Prosta lista wyrazów nie wystarczy. W języku polskim wyraz może być napisany z błędem lub bez w zależności od znaczenia. "Lud" jako zbiorowisko ludzi jest słowem poprawnym ale na określenie zamarzniętej wody już nie - bo to lód. "Może" jako partykuła - proszę bardzo, ale morze - jako zbiornik wodny. Bóg, buk i Bug - wszystkie trzy słowa są poprawne, zależy to tylko od kontekstu. W prawdzie Bug będziemy zawsze pisali duża literą ale bóg i Bóg już nie, jedno i drugie będzie dobre - zależnie od znaczenia, a buk na początku zdania też może być z dużej litery. Bród i brud - obie formy są poprawne - pierwsze jako zarost, drugie jako zanieczyszczenie, ba można nawet napisać brut i też będzie dobrze. Brut to bowiem bardzo wytrawny szampan. Przykłady można mnożyć, takich słów jest mnóstwo.

Aby decydować co jest poprawne, a co nie, potrzebny byłby bardzo zaawansowany program. Drygu jest niewątpliwie bardzo zdolnym programistą, ale z tym problemem nie sądzę by sobie poradził. Słowniki znane wszystkim z programu Word, OpenOffice itp. też są bezradne w takich sytuacjach. Wiele osób może się bardzo rozczarować uważając je za nieomylne. Poprawiane z dobrego na złe nie jest chyba zgodne z zamiarami pomysłodawcy. Jedynie gracze powinni poprawiać i upominać za błędnie pisane wyrazy. Automat tego nie rozwiąże.

Modzi mogli by karać najbardziej niepoprawnych "dyslektyków". Czy będzie im się będzie jednak chciało, czy znajdą na to czas? I jak karać? Kary pieniężne to chyba nie jest dobry pomysł. Symboliczna kara, którą proponuje Szymdaro - poziom gracza x 100 - dla graczy na początkowych poziomach nie jest mała. Na 1 lvl 100 szt złota to kupa kasy, którą niełatwo zdobyć. Na wysokich lvl (100+) było by to już 10 tys. i więcej. Jednorazowo ta kara nie powala. Biorąc jednak pod uwagę ilość błędów jakie pojawiają się na czacie (najczęściej robią je wciąż te same osoby) mogła by ona doprowadzić do szybkiego bankructwa nawet gracza, który dopiero co sprzedał zdobyty na Ichu epik :)

Walczmy o czystość języka, ale walczmy mądrze. Nie karajmy ponad miarę i nie karajmy za coś co jest poprawne.


11 Kwi 2014, o 21:34
Profil
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Odpowiedz   [ 10 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 301 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
cron